Sağlık Psikolojisi Kitabı
Ofis Programları Dersi Kitabı
TIKLA VE KİTABI İSTE

ZİYARETÇİ SAYISI

Today148
Yesterday184
Week510
Month3648
All167881

Currently are 4 guests and no members online

 Sağlık psikolojisi; sağlıklı olmanın, hastalık nedenlerinin, hastalık ve tedavi sürecine uyum döneminin, biyo-psiko-sosyal yani bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gerektiği prensibinden yola çıkan, bilimsel ve uygulamalı bir çalışma alanıdır.

 Günümüzde hastaların yalnızca tedaviye değil bununla birlikte psikolojik desteğe de ihtiyaçları vardır. Örneğin; kanser teşhisi konan hastalar, ampütasyonu olan hastalar, görme veya işitme duyusunu kaybeden hastalar, diyaliz hastaları, organ nakli olan vb. hastalar, hastanelerin her servisinde tedavi olan hastalar ve bunların yakınları mutlaka psikolojik desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu desteği verecek sağlık personelinin, hasta ve hasta yakınlarının o anki psikolojik durumlarını anlayabilecek ve onlara gerekli desteği sağlayabilecek bilgi birikimine sahip olması gerekir.

 İnsanlar hastalığa yakalandıktan sonra daha önce hiç akıllarına gelmeyen pek çok sorunla karşılaşabilir. Bu sorunların çoğunun çözümü ise psikolojik güçlenme ve sosyal destek gerektirir. Bu yüzden sağlık çalışanları hastaların tedavi ve bakım uygulamalarını yaparken, o hastaların bir insan olduğunu unutmadan onların içinde bulunduğu ruh hallerini, öfkelerinin nedenlerini anlayabilmeli ve onlara psikolojik destek sağlayabilmelidir.

 Bu kitap ile insan davranışlarının nedenlerini, kişilik özelliklerini, duyguların oluş sebeplerini ve onları kontrol edebilme iradesini, hasta ve hasta yakınlarına psikolojik destek sağlama yöntemlerini, afet ve travmalarda psikolojik destek verme tekniklerini öğretmek, bu konularda ilerde sağlık personeli olarak çalışacak öğrencilerimizi bilgilendirmek amaçlanmıştır.

  

Mehmet YURDAYAN